10 интересни факта в тениса
10 интересни факта в тениса
Тенисът е един от най-старите спортове в света. Но тази “проста” игра с топка и ракета отдавна се е превърнала в индустрия за няколко милиарда долара. Не е изненадващо, че спортът е придружен от много събития и рекорди. Любопитните факти само “подгряват” интереса към играта. И не всички са свързани със спортни рекорди.
1. Най-дългият тенис мач
Никола Маю и Джон Иснър се “заиграват” и провеждат най-дългия мач в историята на тениса, който продължава 11 часа и 5 минути. Рекордът е поставен на Уимбълдън през 2010 г. Играта продължи два дни, така че състезателите все пак имат възможност да се отпуснат. Като се има предвид, че предишният рекорд за продължителност на мач е бил 6 часа и 33 минути, Маю и Иснър изглежда ще останат рекордьори още дълго време.
2. Чиста победа без загуба на точки
Ситуацията, когато тенисистът печели, без да губи нито една точка, се нарича “златен сет”. Такива победи не са необичайни в турнири с нисък ранг с нестрого съдийство. Но на Уимбълдън само една тенисистка - Ярослава Шведова (рускиня, която се състезава за Казахстан) - изиграва “златния сет”. Нейната “красива” победа е над Сара Ерани през 2012 г. Но сред мъжете единственият “златен сет” в турнир от най-високо ниво е на Световното първенство по тенис, изигран от Бил Сканлън през 1983 г.
3. Най-голям брой счупени ракети (за игра и за сезон)
Основният инструмент за игра на тенис не е евтин, а съдиите глобяват за счупването му. Но това не попречи на кипърския тенисист Маркос Багдатис на Australian Open през 2012 г. да счупи цели 4 ракети само в една игра. Рекордът за сезона се държи от Марат Сафин: през 1999 г. само на официални турнири счупените от него ракети са 48! И този “рекорд” досега не е счупен.
4. Най-дългата серия победи
Мартина Навратилова постави много рекорди, които все още не могат да бъдат победени нито сред жените, нито сред мъжете. Тя печели 74 поредни индивидуални мача. Освен това влиза в топ финалните шампионати на най-силните тенисисти в света 14 пъти подред. Друг абсолютен рекорд за Навратилова: 167 титли в кариерата. За сравнение - Серина Уилямс има само 72 титли.
5. Най-бързото подаване
Сам Грот има само 2 титли в тениса (на двойки). Но пък австралийският спортист е абсолютен рекордьор по скорост на подаване в продължение на много години: 263,44 км / ч.
6. Ястребът на Уимбълдън
Феновете на тениса познават ситуации, когато ходът на играта се е променял от обикновени гълъби, прелитащи над корта. За тази цел персоналът на турнира в Уимбълдън има свой ястреб. През 2018 г. в чест на 15-тата годишнина на успешната си служба, ястребът Руфъс получи официалната позиция на “отбраняващ”. Работата му е да прелита над кортовете рано сутрин преди турнири и да ловува птици. Руфъс има свой собствен акаунт в Twitter с 10 000 последователи!
7. Най-младият и най-възрастният победител в Уимбълдън
Отнема години, за да станеш професионалист и да участваш в елитен тенис турнир. Но германецът Борис Бекер опроверга теорията и спечели Уимбълдън на 17-годишна възраст. Този рекорд не е бил счупван от 1985 г. А “най-възрастният” победител на Уимбълдън, Роджър Федерер, беше на почти 36 години през 2017 г.
8. Победителите от Уимбълдън не получават истинските трофеи
Оказва се, че победителите от Уимбълдън държат купи и чинии само в момента на награждаването. След това, съгласно условията на споразумението, оригиналите на ценните им награди се прехвърлят в музея All England Club. Спортистите си вземат копия вкъщи.
9. Жените не получават купи, а подноси
Тенисистките, които печелят Уимбълдън, получават подноси. Купи се връчват само на мъжете.
10. Тенис топките са жълти за удобство на зрителите
До 1972 г. няма строги правила относно цвета на тенис топките. Но след излъчването на първите турнири по телевизията се оказва, че ярките флуоресцентни жълти топки се виждат най-добре от зрителите. Организаторите на Уимбълдън използват бели топки до 1985 година.