Повърхността на тенис топката - колко важна е за играта
Повърхността на тенис топката - колко важна е за играта
Повърхността на топката е изключително важен елемент за играта на тенис - изследван е от учени от НАСА, а самите играчи избират за различните видове подавания топки с различна повърхност. Защо е всичко това?
Почти всички тенисисти правят едно и също преди сервиране – взимат три или четири топки, от които внимателно избират тази, която евентуално ще сервират. Но какво оглеждат в този момент?
Даниил Медведев обяснява критериите си за избор по достъпен начин: “За първи сервис се опитвам да намеря по-нова топка с по-малко мъх, така че да лети по-бързо във въздуха. И е по-добре да не взимате голяма мокра топка за първи сервис, тя няма да лети бързо.”
Съответно, за втория сервис принципът е обратен. Легендарният треньор Патрик Муратоглу казва: "При втори сервис играчите се нуждаят от контрол, а не от скорост. Когато топката е бърза, има опасност заради по-малкия контрол да направите двойна грешка. Колкото по-пухкава е топката, толкова по-добре прилепва към ракетата.”
Оказва се, че темата за повърхността на тенис топката е толкова интересна, че д-р Рабиндра Мета, специалист от НАСА, който повече от 40 години изучава аеродинамичните свойства на различни топки, се занимава с нея. “Мъхът по повърхността е основното нещо. В тениса това дава допълнително съпротивление – сила, която забавя полета. Когато за първи път извадите топката от кутията, тя е доста плътна, има едно ниво на съпротивление. Но след известна игра с нея, тя се разрошва и съпротивлението се увеличава.”
Психология или аеродинамика?
За да оценят ефекта на мъха върху скоростта, Мета и екипът му провеждат експерименти в аеродинамичен тунел, при които буквално обръсват повърхността на топките. Опитите доказват, че по-пухкавите топки всъщност летят по-бавно. По този начин те изясняват, че новите и недокоснати топки не е задължително да са по-привлекателни за играчите: “Веднъж ни изпратиха топките, които бяха използвани на US Open. Когато започнахме да ги изучаваме, стана ясно, че от шест топки играчите предпочитат да избират две или три. Износването им не беше равностойно.”
Муратоглу обяснява това, като казва, че всъщност изборът на топката е по-скоро психологически трик: “Играчите са под толкова голям натиск и стрес - факт е, че с този избор се чувстват по-добре, помага им да играят по-добре. Същността на ритуала е да се настроите за следващ удар.” В същото време Муратоглу казва, че Серена Уилямс не избира топки - тя взима само една (ако не удари първия сервис, избира една за втория) и играе първата, която й попадне.
Медведев потвърждава, че изборът на топка има определена роля, но далеч не е решаваща: “Трябва да имате предвид, че няма да спечелите мача, защото сте избрали пухкава топка.” Причината е, че разликата в скоростта не е много голяма. Друг е въпросът, че някои състезатели, понякога Анди Мъри го прави, искат да сервират с топката, с която са спечелили последния си мач.
Сами си изхабяват топките
Някои играчи често вместо да търсят и избират подходящата топка, я създават сами. Интересна история по темата има Анабел Медина Гаригес, която събира купчина нови топки през 2013 г., за да направи подаването на Серена Уилямс малко по-бавно.
През 2020 г. на Откритото първенство на Австралия Джон Милман изненадва мнозина, като по време на мач с Роджър Федерер започва да търкаля топките за тенис върху изпотена тениска. Проблемът е, че дори експертите трудно могат да кажат как точно влияе това на скоростта на топката. Бившият треньор на Мария Шарапова Свен Грьонефелд казва, че това прави подаването по-бързо. Бившият професионалист и коментатор Роб Кьониг контрира: “Мократа топка става “по-тежка" и “по-голяма”. По-сухата лети във въздуха по-бързо.”
Финалистът от US Open Грег Руседски разсъждава, че действията на Милман се лутат между два фактора: “Мисля, че топката става по-бърза, когато повърхността й е уплътнена. Във всички случаи, когато не е намокрена.”
А според многократния шампион на двойки от Големия шлем Тод Уудбридж: “Мократа топка не става значително по-бавна от сухата. За първи сервис сухата нова топка е за предпочитане, защото е по-бърза и по-подскачаща.”
За мнозина ходът на Милман все още буди въпросителни, защото се приема за измама - умишлена манипулация, целяща да попречи на играта на Федерер. Правилата на Големия шлем обаче не забраняват мокрене на топките. И разрошването им с помощта на ракетата след това.